ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

چه نوع فعالیتهای حقوقی را می توانم در ترکیه به ثبت برسانم؟

کارآفرینان خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در ترکیه باید بدانند که ویژگی های اصلی یک فرد حقوقی اخیراً با تصویب قانون جدید تجارت ترکیه که از اول ژوئیه 2012 به مرحله اجرا گذاشته شده، تغییر کرده است.

قانون تجارت جدید اشکال ذیل را اشخاص حقوقی در ترکیه تشخیص می دهد:

– شرکتهای با مسئولیت محدود (Limitet etirket) ،

– شرکتهای سهامی (Anonim Şirket) ،

– شرکت های کامند

– شرکت های گروهی

– شرکت های تعاونی

 

گروه کارماترکی اطلاعات بیشتری در مورد قانون تجارت را یه شما ارائه خواهد دارد.همکاران ما می توانند با مشاوره و خدمات متناسب، به سرمایه گذاران خارجی علاقه مند کمک نمایند.

مشارکت در ترکیه

قانون تجارت امکان ایجاد مشارکت در ترکیه را به صورت (Kollektif Sirket و Komandit Sirket) فراهم می کند.

لازم است بدانید که مشارکتهای عادی، فرد حقوقی محسوب نمی شوند. آنها بصورت کنسرسیومی از کارآفرینان تشکیل می شوند که شخصاً مسئول بدهی های کنسرسیوم هستند. یک مشارکت عادی نمی تواند برند تجاری داشته باشد و بعنوان برند تجاری ثبت نمی شود.

مشارکت عادی که به عنوان کنسرسیوم شناخته می شود، نباید در سازمان تجارت ثبت شود زیرا در ترکیه بعنوان یک فرد حقوقی محسوب نمی شود. درعوض ، آن را در دفتر اسناد رسمی ثبت می كنند تا اعضا توافق نامه مشاركت را امضا كنند. هیچ تفاوتی بین شرکت کنندگان در مشارکت وجود ندارد.

 

در کل دو نوع مشارکت تجاری وجود دارند:

 

– مشارکت عمومی (Kollektif Sirket)- تمام اعضا مسئول بدهی ها و تعهدات هستند و از حقوق برابر برخوردارند؛

 

– مشارکت محدود (Komandit Sirket)- که توسط شرکای عمومی ایجاد می شود که کاملاً مسئول بدهی ها و تعهدات هستند اما هر شریکی به اندازه سرمایه و مشارکت خود در بدهی ها و تعهدات مسئول است.

 

شرکتهای مسئولیت محدود در ترکیه

 

شرکت با مسئولیت محدود به حداقل به یک عضو نیاز دارد که باید حداقل سرمایه سهم 10.000 لیری (نزدیک به 3300 یورو) را واریز کند و تعداد کل سهامداران نمی تواند بالای 50 نفر باشد.

 

از نظر مدیریتی، این شرکتها باید حداقل یک مدیر مستقل داشته باشتد، با این حال داشتن شورای مدیران نیز مجاز است. قانون جدید شرکت ها اذعان می کند که شرکتهای مسئولیت محدود ترکیه می توانند وب سایت های مستقل خود را داشته باشند.

 

شرکتهای سهامی خاص در ترکیه

 

شرکت سهامی خاص به حداقل یک سهامدار نیاز دارند و ممکن است بسته یا باز باشند. شرکت سهامی بسته باید حداقل 50.000 لیر سرمایه مشارکتی را تأمین کند و شرکت سهامی باز باید حداقل 50.000 لیر سرمایه مشارکتی و 100.000 لیر سرمایه ثبت شده را تأمین کند. شرکت سهامی باز حق تجارت سهام خود در بورس را دارد، در حالی که شرکت سهامی بسته مجاز به این کار نیست.

چنین شرکت هایی باید هیأت مدیره ای داشته باشند که حداقل دارای یک مدیر مستقل باشد.

 

شرکتهای کاماندیت در ترکیه

 

شرکت کاماندیت در ترکیه مانند شرکتهای مشارکت محدود در سایر کشورها فعالیت می کند و باید بوسیله شرکای محدودی ثبت شود که مسئولیت آنها به میزان مبلغ مشارکتشان در تجارت و کار محدود است. نیازی به حداقل سرمایه مشترک برای این نوع شرکتها نیست و مسئولیت بدهی شرکت برای همه سهامداران یکسان نیست. برخی از سهامداران ممکن است مسئولیت سرمایه را بپذیرند در حالیکه مطابق اساسنامه، سایرین می توانند کاملاً مسئولیت بدهی شرکت را تقبل کنند.

 

شرکتهای گروهی در ترکیه

 

شرکت جمعی یا گروهی نوعی از تجارت است که دارای حداقل سرمایه مشارکتی نیست و به عنوان شرکتی با فعالیت های تجاری ایجاد می شود. همه سهامداران یک شرکت جمعی باید اشخاص حقیقی باشند و مسئولیت اعضا به میزان مشارکت آنها در سرمایه محدود است.

 

شرکت های خارجی که  امکان فعالیت در ترکیه را دارند

 

شرکتهای خارجی هنگام تأسیس در ترکیه، گزینه های مختلفی دارند. این گزینه ها می تواند شرکت تابعه، شعبه و دفتر نمایندگی باشد.

شرکت تابعه می تواند به شکل یک شرکت با مسئولیت محدود خصوصی یا یک شرکت سهامی خاص باشد. ایجاد شعبه یک شکل تجاری جداگانه است که می تواند توسط شرکت های خارجی ثبت شود، در حالی که دفتر نمایندگی فقط می تواند فعالیت های غیر تجاری را در ترکیه انجام دهد.

 

به منظور درک ویژگی های هر شکل تجاری، همکاران حقوقی کارماترکی مقایسه ای را بین آنها تهیه کرده اند.

 

شرکت تابعه یک شرکت مستقل از شرکت مادر است به این معنی که می تواند تصمیمات را رأسا بگیرد، در حالی که باید الزامات وضع شده توسط شرکت خارجی را رعایت نماید. شرکت تابعه کاملاً به شرکت مادر وابسته نیست و می تواند انواع مختلفی از فعالیت ها را توسعه دهد اما دفتر شعبه باید الزامأ فعالیت هایی مشابه شرکت اصلی انجام دهد.

شرکتهای مالی خارجی معمولاً در ترکیه شعبه هایی را تأسیس می کنند، در حالی که شرکتهای تجاری معمولاً برای شرکتهای تابعه تصمیم می گیرند زیرا آنها می توانند فعالیتهای دیگری را انجام دهند. شرکت مادر باید برای نمایندگی های زیرمجموعه و دفتر شعبه خود درخواست اخذ مجوزهای لازم بدهد.

 

تأسیس شرکت تابعه یا شعبه در ترکیه بر اساس تصمیم کتبی شرکت خارجی خواهد بود. این مصوبه باید در اداره ثبت شرکتها ثبت شود و حاوی اطلاعات شرکت مادر باشد. برای راه اندازی شعبه هیچگونه الزامی وجود ندارد که یکی از مهمترین مزیت های این مدل شرکت است.

 

همچنین شرکت های تابعه درترکیه باید تفاهم نامه و اساسنامه خود را تهیه و نوتاری کنند. دفتر شعبه مستلزم تهیه مجموعه ای از اسناد مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه می باشد.

 

وقتی صحبت از شرکت واسطه می شود، یک نهاد تجاری محسوب نمی شود و نقش اصلی آن قبل از تأسیس شرکت تابعه یا شعبه، بررسی بازار به نمایندگی از شرکت خارجی است. برای شرکت های خارجی عادی است که برای اهداف زیر دفاتر نمایندگی راه اندازی کنند:

 

– برای تحقیق و بازاریابی

– برای گسترش پایگاه داده مشتریهای شرکت خارجی؛

– برای ایجاد ارتباطات تجاری جدید با شرکت ها و سرمایه گذاران ترک؛

– برای فعالیت جهت تماس با مشتریان و شرکای موجود.

 

مراحل اصلی ثبت شرکت در ترکیه

 

برای ایجاد یک شخص حقوقی در ترکیه 4 مرحله اصلی لازم است:

 

  • پس از تدوین و امضای اساسنامه، این سند باید به همراه حق امضاء مدیران و كتابچه تجاری نوتاری و رسمی شود.
  • 04 درصد از سرمایه باید در سازمان رقابتها واریز شود و حداقل سرمایه مشارکتی باید در بانکی واریز شود تا گواهی سرمایه پرداخت شده را صادر کند.
  • پس از آن متقاضی باید الزامات اداره ثبت تجارت را رعایت کرده و فرم اعلامیه، نامه تعهد و بیانیه اتاق ثبت را انجام دهد.
  • شرکت باید شماره ثبت مالیاتی دریافت کند، شماره مالیات بر ارزش افزوده را در سازمان امور مالیاتی گرفته و در اداره تأمین اجتماعی ثبت کند – تمام مراحل به صورت یکجا انجام می شود.

 

حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود چقدر است؟

 

حداقل سرمایه سهام شرکت با مسئولیت محدود 10.000 لیراست که باید هنگام ثبت به صورت اقساطی واریز شود، در حالی که حداقل سرمایه سهام شرکت سهامی خاص 50.000 لیر است.

 

برای تاسیس یک شرکت در ترکیه چه مدارکی لازم است؟

 

مدارک ذیل برای ثبت شرکت در ترکیه الزامی است:

 

– تفاهم نامه شرکت و اساسنامه شرکت

– نسخه های محضری اسناد سهامداران شرکت،

– نسخه های محضری اسناد مدیران شرکت،

– نسخه های محضری و فرم اصلی اظهارنامه تأسیس.

 

سایر الزامات عبارتند از:

 

– دريافت اصل رسید بانكی برای اثبات واریز 0.04 درصد سرمايه به سازمان رقابت،

– گواهی سپرده حداقل سرمایه.

– به دلایل مالیاتی ، شرکت مجبور است گواهی ثبت ارائه نماید که شامل شماره مالیاتی خواهد بود. همچنین سرمایه گذار باید مطابق آیین نامه ثبت تجارت، تعهدنامه ارائه دهد.

– در کنار رسید بانکی، برای تایید واریز سپرده حداقل سرمایه، بانک نیز باید نامه ای با همین مضمون صادر کند تا به مستندات لازم برای ثبت شرکت اضافه گردد.

 

پروسه ثبت شرکت در ترکیه چقدر طول می کشد؟

 

اگر کلیه اسناد مورد نیاز برای ثبت شرکت را ارائه داده باشید، روند فرآیند طی 5 روز به اتمام می رسد. چنانچه در مراحل کار به کمک نیاز داشته باشید، می توانید مستقیماً با ارسال ایمیلی به info@karmaturkey.com با ما تماس بگیرید یا فرم تماس را در سمت راست این صفحه پر کنید. کارشناسان کارماترکی گروپ به محض دریافت درخواست، با شما تماس خواهند گرفت.

 

Karma_Turkey Group